Jdi na obsah Jdi na menu
 


Toužimský zámek na krátký čas ožil

10. 7. 2015

setkani-zamek-2015.06--13-.jpgZámek v Toužimi, na němž v současné době probíhají stavební záchranné práce a je dlouhodobě veřejnosti nepřístupný, se v neděli 28. června 2015 po mnoha letech otevřel veřejnosti. Stalo se tak díky iniciativě pracovníků místního projektu Pracovní návyky Fondu dalšího vzdělávání pod vedením komunitního koordinátora Mgr. Mikuláše Tichého a díky zájmu veřejnosti a vstřícnosti vlastníka, tedy města Toužimi, a také podpoře Infocentra Toužim. Pracovníci projektu zorganizovali přímo na nádvoří zámku komunitní setkání, kde se prezentovaly návrhy veřejnosti na oživení této památky vzniklé z předchozí řízené diskuse - facilitace. Ta mimo jiné ukázala, že pro většinu místních je tento objekt stále zajímavý, považují jej za dominantu svého města, váží se k němu vzpomínky starší generace z dob, kdy byl kulturním a společenským centrem, je vnímán také jeho potenciál pro rozvoj cestovního ruchu i jeho neutěšený havarijní stav, který rozhodně nedělá čest Toužimi. Zazněly však i návrhy na jeho úplnou nebo alespoň částečnou demolici.

Na setkání nakonec dorazilo asi 70 lidí, proběhly také přednášky k zámku, diskuse se starostou města, památkáři a odborníky na udržitelný rozvoj, co lze udělat v současné době pro oživení zámku bez velkých investic, nechybělo ani sousedské občerstvení a pro děti bylo připraveno malování na plátna, která budou instalována do rozbitých oken zámku.

Během setkání zazněly zajímavé přednášky o historii a významu toužimského zámku i Toužimi jako takové. PhDr. Petr Meduna Ph.D., historik z Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v. v. i., poutavě pohovořil o významu pánů z Plavna ve vztahu k Toužimi, o stavebním vývoji zámku přednášel p. Jiří Schierl, k problematice památkové péče hovořil Mgr. Jakub Chaloupka z loketského pracoviště Národního památkového ústavu, k možnostem vyžití památkového objektu z hlediska udržitelného rozvoje pohovořila např. Ing. arch. Jana Langeová z Ateliéru L. M. Tichý také představil nápady veřejnosti na oživení zámku a v následující diskusi k tomuto tématu pohovořil také starosta města p. Alexandr Žák, který prohlásil, že pokud bude zajištěna bezpečnost návštěvníků nádvoří, nebude město proti jeho regulovanému zpřístupnění. A to je pro zámek jistě zásadní a skvělá zpráva!

Zámek město v roce 1998 nelegálně a prakticky zadarmo převedlo na jistého podnikatele, který jej pak prodal ruské firmě, ta však nejevila o památku zájem a dovedla jej na pokraj zániku. Nové vedení města vysoudilo zámek zpět až v roce 2009, to již byly objektu zámku v těžkém havarijním stavu, následné záchranné práce probíhaly velmi pomalu. Vedení města v současné době uvažuje o komplexní obnově zámku, má již zpracovanou studii, ale potřebných asi 250 miliónů na realizaci nemá, stejně jako na realizaci obnovy a přestavby sousedního zámeckého pivovaru. Současné zajišťovací a záchranné práce provádí jen díky výrazné podpoře Karlovarského kraje. Stav obou objektů zámku, Horního i Dolního, je dnes takový, že neumožňuje bezpečný pohyb veřejnosti v jejich areálu, proto se vedení města zdráhá podpořit občanskou aktivitu a objekt otevřít k navrhovaným aktivitám veřejnosti. Nicméně není vyloučeno, že po vyjádření patřičných odborníků, úřadů a provedení určitých bezpečnostních opatření bude možno otevřít alespoň nádvoří a rozvíjet zde vhodné řízené aktivity, které veřejnost navrhuje. A to je pro toužimský zámek jistě dobrá zpráva, má šanci na znovuoživení a možná i postupnou obnovu. Pro začátek by mělo dojít ke zpřístupnění nádvoří zámku a k jeho komunitnímu využívání pro setkávání, odpočinek, kulturní a společenské aktivity. Tomu ovšem musí předcházet zajištění bezpečnosti a vyřezání náletů, následně i úprava terénu a bývalého amfiteátru, v další fázi není vyloučeno ani zpřístupnění některých bezpečných částí objektů a jejich vhodné využití. Diskuse kolem zámku v Toužimi nekončí a budou pokračovat.

Organizátoři setkání nyní hledají jak další dobré nápady na využití zámku, tak dobrovolníky, kteří by se zapojili do úprav, a také jejich místní koordinátory, kteří by záměr na oživení zámku dále rozvíjeli a organizovali, ti se mohou hlásit v toužimském infocentru nebo přímo kontaktovat pana Tichého na emailu mikulas.tichy@fdv.mpsv.cz.  

 

Náhledy fotografií ze složky Komunitní setkání k zámku 2015