Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokračování záchrany Horního zámku 2014

14. 4. 2015

S finanční podporou příspěvku na obnovu památek Karlovarského kraje město Toužim pokračovalo v odstraňování havarijního stavu střechy Horního zámku. Postupně jsou rozebírány poškozené konstrukce krovů a jejich poškozené části protézovány a znovu sestaveny, chybějící konstrukce jsou obnovovány. Zakázka byla zadána firmě Bolid-M s.r.o.

Při obhlídce, která se konala v rámci jednoho z kontrolních dnů na stavbě, bylo zjištěno, že při prováděných pracích nebyly brány v úvahu informace a doporučení vycházející ze současného stavu poznání památky (tedy stavebně historického průzkumu - SHP), především nebyly zajištěny a ochráněny poslední ještě dochované cenné a hodnotné fragmenty pozdně gotické a renesanční výmalby interiérů objektu, podceněna byla restaurátorská a archeologická péče o tyto prvky (fragmenty opadaných omítek s malbami nebyly zajištěny a podrobeny průzkumu, ale vyhozeny na skládku).

 

Horní-z.-(252).jpg

 

  

 

 

 

 

 

Stav fragmentu malby nad okenní nikou v předsíni jižního sálu paláce Horního zámku v roce 2007.

 

touzim--h.-zamek--20.11.2014--13-mmm.jpg

Stav fragmentu malby nad okenní nikou v předsíni jižního sálu paláce Horního zámku v roce 2014.

 

p0085mmm.jpg

Předsíň jižního sálu paláce Horního zámku s opadanými omítkami se zlomky maleb v hromadě suti pod oknem v roce 2010.

 

touzim--h.-zamek--20.11.2014--4-mmm.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Předsíň jižního sálu paláce Horního zámku po zahájení prací na obnově střechy v roce 2014, suť se zbytky maleb odstraněna.

 

Náhledy fotografií ze složky Aktuální dění na zámku